Sort by

Sam has logged 517 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Under the Volcano

Under the Volcano

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wild Child

Wild Child

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Number Seventeen

Number Seventeen

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Pleasure Garden

The Pleasure Garden

1925
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Beach

The Beach

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry