Sort by

Sam has logged 278 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Win It All

Win It All

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Long Dumb Road

The Long Dumb Road

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Invitation

The Invitation

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Escape the Field

Escape the Field

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Stranger

The Stranger

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Stargate

Stargate

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shimmer Lake

Shimmer Lake

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
See How They Run

See How They Run

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Adam

Black Adam

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mimic

Mimic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Daybreakers

Daybreakers

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fall

Fall

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry