Sort by

Samuel has logged 297 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Dog's Purpose

A Dog's Purpose

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Wedding

American Wedding

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Devil

Devil

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
American Pie

American Pie

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Go

Go

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jackass 3.5

Jackass 3.5

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jackass 2.5

Jackass 2.5

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry