• Parasite

    ★★★½

  • The Martian

    ★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • The Diary of a Teenage Girl

    ★½

  • The End of the Tour

    ½

  • World of Tomorrow

    ★★★½

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★½

  • Over the Garden Wall

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★½

  • The Inbetweeners 2

    ★½

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★½

  • 22 Jump Street

  • Tuck Me In

    ½

  • Maleficent

  • Lost River

    ★★★½

  • It Follows

    ★★★

  • Elms

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Kumiko, the Treasure Hunter

    ★★½

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★½

  • Boyhood

    ★★★½

  • Rat Pack Rat

    ★★½

  • The Babadook

    ★★★½

  • Devil's Due

    ★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★½

  • Her

    ★★

  • Filth

    ★★

  • Boy & the World

    ★★½

  • Coherence

    ★½

  • Insidious: Chapter 2

    ★★★

  • Rush

    ★★½

  • Prisoners

    ★★★

  • Drinking Buddies

    ★★½

  • Planes

    ½

  • The To Do List

    ★★

  • One Last Dive

    ★★★

  • Grown Ups 2

    ½

  • This Is the End

    ★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★

  • Nebraska

    ★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★½

  • Only God Forgives

    ★★★

  • Like Father, Like Son

    ★★★

  • Blue Ruin

    ★★½

  • The Bling Ring

    ★★

  • Hummingbird

  • Star Trek Into Darkness

    ★★

  • Mr. Jones

    ★★★½

  • Mindless

    ★★

  • Evil Dead

    ★★★

  • Upstream Color

    ★★½

  • The Conjuring

    ★★★

  • Welcome to the Punch

    ½

  • The Way Way Back

    ★½

  • Prince Avalanche

    ★★★

  • Before Midnight

    ★★★½

  • The Look of Love

    ★★

  • The Kings of Summer

    ★★★½

  • Broken City

    ★½

  • Hansel & Gretel: Witch Hunters

    ★½

  • What Do We Have in Our Pockets?

    ★½

  • Nativity 2: Danger in the Manger!

    ½

  • Post Tenebras Lux

    ★★★★½

  • The Comedy

    ★★★★

  • Flight

  • Paranormal Activity 4

    ½

  • Fist of Jesus

    ★½

  • Taken 2

  • Looper

    ★★½

  • Frankenweenie

    ★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ½

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★