Sort by

samuelchapman has logged 117 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ming Green

Ming Green

1966
×
★½
Edit this entry  
29
Cat Listening to Music

Cat Listening to Music

1988
×
Edit this entry  
29
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Journey to Avebury

A Journey to Avebury

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Illusion

Illusion

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nativity 2: Danger in the Manger!

Nativity 2: Danger in the Manger!

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★½
Edit this entry  
22
I'm Here

I'm Here

2010
×
★½
Edit this entry  
22
Notes on the Circus

Notes on the Circus

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
31/75: Asylum

31/75: Asylum

1975
×
★★½
Edit this entry  
21
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
Tale About the Cat and the Moon

Tale About the Cat and the Moon

1997
×
Edit this entry  
19
The Last Little Red Riding Hood

The Last Little Red Riding Hood

1996
×
★★
Edit this entry  
07
Cosmic Ray

Cosmic Ray

1962
×
★★★
Edit this entry  
05
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★½
Edit this entry  
04
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★½
Edit this entry  
20
1408

1408

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★½
Edit this entry  
27
Kakurenbo: Hide & Seek

Kakurenbo: Hide & Seek

2005
×
Edit this entry  
24
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
Edit this entry  
23
The Ring Two

The Ring Two

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Hummingbird

Hummingbird

2013
×
Edit this entry  
27
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★
Edit this entry  
23
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Filth

Filth

2013
×
★★
Edit this entry  
21
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★½
Edit this entry  
15
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
The Iceman

The Iceman

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Kingdom II

The Kingdom II

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Kingdom

The Kingdom

1994
×
★★★½
Edit this entry  
10
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★
Edit this entry  
05
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★
Read the review Edit this entry