Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Prince of the City

Prince of the City

1981
×
★★★★
Edit this entry  
12
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
The Ipcress File

The Ipcress File

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Games

House of Games

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Life of Crime: 1984-2020

Life of Crime: 1984-2020

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Edit this entry  
27
Joe

Joe

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Siberia

Siberia

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Five Rules Of Success

The Five Rules Of Success

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Edit this entry  
11
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Edit this entry  
03
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nobody

Nobody

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Honeymoon Killers

The Honeymoon Killers

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Ballad of Cable Hogue

The Ballad of Cable Hogue

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dead Bang

Dead Bang

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry