RSS feed for samuel

samuel has logged 224 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Madonna: Blond Ambition World Tour Live

Madonna: Blond Ambition World Tour Live

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frankie

Frankie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Madonna - World of Madame X

Madonna - World of Madame X

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Madonna: Truth or Dare

Madonna: Truth or Dare

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
DESTINY

DESTINY

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
Edit this entry  
18
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Know Who Killed Me

I Know Who Killed Me

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
X-Rated: The Greatest Adult Movies of All Time

X-Rated: The Greatest Adult Movies of All Time

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Judy

Judy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Savage X Fenty Show

Savage X Fenty Show

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
John Waters: This Filthy World

John Waters: This Filthy World

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
Whore

Whore

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Untouchable

Untouchable

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jawline

Jawline

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Whore

Whore

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Green Room

Green Room

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gothika

Gothika

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Greta

Greta

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
Edit this entry  
17
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pumpkin

Pumpkin

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry