RSS feed for samuel
  • Lovelace

    Lovelace

    rewatching after reading Linda’s book ordeal I have to say it’s sad they didn’t completely transfer the narrative she wrote to film :( either way Linda was an amazing woman and her story matters !

  • Reality Bites

    Reality Bites

    ★★★★

    it’s just a cute movie

  • Mysterious Skin

    Mysterious Skin

    ★★★★★

    wow

  • Fame

    Fame

    ★★★★

    “FUCK YOU LEROY THIS WAS MY AUDITION”

  • Almost Famous

    Almost Famous

    ★★★★★

    oh my GODT

  • Saved!

    Saved!

    It finally clicked that the reason I loved this so much as a kid was because I wanted skater boy patrick fugit to rescue me from my 1.5 years at christian school

  • Ghost World

    Ghost World

    ★★★★★

    this movie is so sentimental to me because it reminds me of my best friend and I <3

  • Baby Face

    Baby Face

    ★★★★★

    this movie is such a gift she paved the way for me !

  • Vixen!

    Vixen!

    ★★★★★

    it’s like who’s afraid of Virginia Woolf meets the communist manifesto as a sex romp and I loved that

  • Normal People

    Normal People

    ★★★★★

    umm holy fucking shit ??!?

  • Tammy's Always Dying

    Tammy's Always Dying

    ★★★½

    felicity can’t give a bad performance

  • Notes on a Scandal

    Notes on a Scandal

    ★★★★½

    the serve omg