Samuel has logged 42 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Edit this entry  
09
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
23
A German Life

A German Life

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Come, Sweet Death

Come, Sweet Death

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Der Überfall

Der Überfall

2000
×
★★
Edit this entry  
09
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
08
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Life Eternal

Life Eternal

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Bone Man

The Bone Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Silentium

Silentium

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
25 kmh

25 kmh

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
Edit this entry  
01
Hader muss weg!

Hader muss weg!

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★
Edit this entry  
22
India

India

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★
Edit this entry  
06
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Kangaroo Chronicles

The Kangaroo Chronicles

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Little Women

Little Women

2019
×
★★
Edit this entry  
09
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Edit this entry