RSS feed for Dimitris
  • In the Tall Grass

    In the Tall Grass

    Meh.. the book was better, for the most part at least.. because the ending wasn't good or satisfying in the book either.

    At least in the beginning it was ok, and hen it all went downhill.

    Nothing like the book besides the main idea and a few scenes.

    Don't waste your time!

  • John Wick: Chapter 2

    John Wick: Chapter 2

    ★★½

    Excommunicado.

  • Serenity

    Serenity

    ★★★

    I am a leaf on the wind, watch how i soar.

  • The Great Hack

    The Great Hack

    ½

    I'm so damn tired of propaganda from both political sides.. docu sucked. Main person in this doc is someone called Brittany Kaiser and her people, and to say the least the most cringe-worthy people in it. She's playing herself as if she's this undercover spy who's wanted by 12 systems in this galaxy.

    The call with her mother with them "be careful"s and "I'm worried about you" with the sad piano playin on the b/g was my first strike. What…

  • Die Hard: With a Vengeance

    Die Hard: With a Vengeance

    ★★★★

    Simon says...

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

    For Frodo!

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★★

    What have I got in my pocket?

  • Venom

    Venom

    ★★

    It was ok... to pass the time!

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★

    Avengers Assembled!

  • Joe Rogan: Strange Times

    Joe Rogan: Strange Times

    ★★★½

    Funny as fuck.

  • Joe Rogan: Triggered

    Joe Rogan: Triggered

    ★★★★

    You HAVE to watch this shit. Hilarious!

  • Hellboy

    Hellboy

    ★★★½

    That. Was. Hellboy.


    More please!

    haha.. had to edit because apparently EVERYONE hates this movie. Do not listen to critics and go watch it for yourself.

    If you're a fan of Hellboy, and especially if you have read everything or anything of Helboy's comics and BPRD, and you love the character you're probably gonna like this one a lot.

    If you're going in expecting to get something from a movie with an anti-hero from comics other than him killing and…