Sort by

Sam has logged 80 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Trolls

Trolls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Loving

Loving

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
01
Death in the Garden

Death in the Garden

1956
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tower

Tower

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Robinson Crusoe

Robinson Crusoe

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Phenom

The Phenom

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Witness

The Witness

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tarzan and His Mate

Tarzan and His Mate

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tarzan the Ape Man

Tarzan the Ape Man

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry