Sam has logged 98 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Prince - Sign o' the Times

Prince - Sign o' the Times

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harriet

Harriet

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Robot Monster

Robot Monster

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Midnight After

The Midnight After

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Let the Bullets Fly

Let the Bullets Fly

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Judy

Judy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
For Me and My Gal

For Me and My Gal

1942
×
★★★★
Edit this entry  
12
Morocco

Morocco

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★
Edit this entry  
28
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry