Sam has logged 93 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Holy Smoke

Holy Smoke

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Heights

In the Heights

2021
×
Edit this entry  
08
Car Wash

Car Wash

1976
×
★★★½
Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bye Bye Birdie

Bye Bye Birdie

1963
×
Edit this entry  
08
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry