Sort by

Sam has logged 106 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Le Pupille

Le Pupille

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Athena

Athena

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beba

Beba

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Predator

Predator

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry