Sam has logged 109 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Manson Family Massacre

The Manson Family Massacre

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
31

31

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
King Kong

King Kong

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry