sanai has logged 166 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Christmas Break-In

Christmas Break-In

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry