RSS feed for Sander
  • Rififi

    Rififi

    ★★★★

    Actionx52

    30/52: Produced in France

    The famous heist scene is amazing indeed. So well executed. The rest of the movie is really good too, some great shots and the movie looked cool too.

  • Cure

    Cure

    ★★★½

    Horrorx52

    25/52: Made In Japan

    A good cop thriller. A real slow-burner. I felt somber watching this movie. It felt all so hopeless. It also had some similarities with Memories of Murder, by Bong Joon-ho. Although that movie had a lot more humour. Cure is way more somber.

  • The Passenger

    The Passenger

    ★★★★

    Parents Recommend Challenge

    14/20: Recommended by my father(7/10)

    The movies by Michelangelo Antonioni are more about mood than about plot. Movies you need to feel and I absolutely felt this movie. This movie has beautiful scenery and the way Antonioni uses the camera is amazing.

  • Shaolin Soccer

    Shaolin Soccer

    ★★★½

    Actionx52

    30/52: Comedic Action Film

    Such a fun, wild movie. This is a movie where a lot doesn't make sense, but you don't mind. Can only be made in Asia. Football has never been so much fun.

    At the end, it gets a little bit repetitive, but overall a fun movie.

  • King Kong

    King Kong

    ★★★★

    Actionx52

    29/52: Produced in Australia / New Zealand

    Wow, just wow. This is not a perfect film by all means, but this movie was very emotional for me. Such a beautiful film. The action were great too. Not a huge fan of some of the CGI though. Peter Jackson is the master at making epic adventure stories.

  • Ravenous

    Ravenous

    ★★½

    Horrorx52

    24/52: Made In Canada

    I wasn't a huge fan of this movie. It is a very slow movie and unfortunately also very boring. Nothing interesting happened for a lot of the time. On the other side this is a very bleak film, what I liked about it. It is not a bad movie though, it is watchable, but it is nothing special.

  • The Odd Couple

    The Odd Couple

    ★★★½

    Parents Recommend Challenge

    13/20: Recommended by my mother(7/10)

    A fun comedy. I haven't seen that many films with Walter Matthaum in it, but I knew already that Jack Lemmon was a very funny actor. They are both great and they have a lot of chemistry together.

  • Kung Fu Hustle

    Kung Fu Hustle

    ★★★½

    Actionx52

    28/52: Film Choreographed by Yuen Woo Ping

    If you don't take Kung Fu Hustle too serious then you will have a very good time. Everything is ridiculous: the stunts, plot and bad guys. At first I wasn't sure what I was watchting, but it was so much fun.

  • Zombie Flesh Eaters

    Zombie Flesh Eaters

    ★★★

    Horrorx52

    23/52: Made In Italy

    I discovered this movie thanks to Dutch director Martin Koolhoven. He is huge fan. During his masterclass at IFFR 2020 he talked about Italian genre movie. It was a fun masterclass and he showed us the infamous shark scene in this film. That is a really great scene.

    Every scene with a zombie is great. The apprerenance of the zombies is fantastic. Besides that, I was not very interested into this movie. The characters are dull and the plot is at first but when they are on the island it is getting more interesting.

  • Neil Young & Crazy Horse: Rust Never Sleeps

    Neil Young & Crazy Horse: Rust Never Sleeps

    ★★★★

    Parents Recommend Challenge

    12/20: Recommended by my father(6/10)

    My father loves Neil Young and he knows I love Star Wars so he recommended me this music documentary. This is a very strange music documentary because it features a lot of strange, fantasy-like creatures, for example the Jawas from Star Wars. Here they are called Roadeyes. The music is fantastic. Part is solo and acoustic and part is electric with the band Crazy Horse. Both parts are great, but I am a little more fan of Electric Neil and my favorite of his is Like a Hurricane. Great show!

  • Daylight

    Daylight

    ★★

    Actionx52

    27/52: Film from the country you were born

    This is a well made film, by a good director. Well acted, good camerawork. It is therefore unfortunate that this movie has a lot unlikely twists. The twists are really ridiculous at times or it is twist you saw coming a mile away. Either way the twists were pretty stupid and I even haven't talked about how this movie depicted autism.

  • World Trade Center

    World Trade Center

    ★★

    The Age of the Cage 2020-2021

    4/12

    I'm just not a fan of these formulaic, pulling on your heartstrings kind of cinema. It is way too bombastic heroic for my taste. I am more a fan of the realistic down to earth kind of approach and I wished they cut the religious and the very sentimental parts of this movie.