Sandip has logged 65 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Laid in America

Laid in America

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Love

Love

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Big Top Scooby-Doo!

Big Top Scooby-Doo!

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nerve

Nerve

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Joy

Joy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Youth

Youth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry