Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
soph ♡︎

soph ♡︎

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for soph ♡︎
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • soph ♡︎’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Remember Alice Bell?

    Remember Alice Bell? 2011

    ★★★★★ Watched by soph ♡︎ 13 Aug 2022

    HELL YEAH KADEE STRICKLAND

  • Bond of Silence

    Bond of Silence 2010

    ★★★★★ Watched by soph ♡︎ 02 Aug 2022

    THE KIDS IN THIS WERE SO CRINGE BUT LIKE 5 STARS FOR KIM RAVER AKA THE MOST BEAUTIFUL PERSON EVER

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    Mamma Mia! Here We Go Again 2018

    ★★★★★ Watched by soph ♡︎ 01 Aug 2022

    why is she dead

  • The Jane Austen Book Club

    The Jane Austen Book Club 2007

    ★★★½ Watched by soph ♡︎ 27 Jul 2022

    AMY BRENNEMAN AND LESBIAN REPRESENTATION!!!!

  • Central Intelligence

    Central Intelligence 2016

    ★★ Watched by soph ♡︎ 25 Jul 2022

    not enough amy ryan 👎👎

  • Haunting Sarah

    Haunting Sarah 2005

    ★★★★★ Watched by soph ♡︎ 22 Jul 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    five stars for kim raver because she is the most beautiful woman alive. also this is like the only movie where she’s the main character and she plays twins!!! twice the kim twice the fun!!! i adore her more than anyone ever and i rlly enjoyed this solely for how talented kim raver truly is

  • Down with Love

    Down with Love 2003

    ★★★★★ Rewatched by soph ♡︎ 17 Jul 2022

    i saved this movie into my camera roll so now i can watch it whenever and whereever muah ha ha. i deadass have every word memorized this film is my whole life i can’t explain how much joy it brings me

  • Yes, God, Yes

    Yes, God, Yes 2019

    ★★★★½ Watched by soph ♡︎ 17 Jul 2022

    i saw sexual awakening in the synopsis and i thought she would be gay for some reason

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder 2022

    ★★★½ Watched by soph ♡︎ 17 Jul 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    as a jane stan since day 1 I am distraught

  • Strange but True

    Strange but True 2019

    ★½ Watched by soph ♡︎ 10 Jul 2022

    bro that was insane and not in a good way
    amy ryan though is the hottest person in the world I cant explain how in love I am with her

  • Minions: The Rise of Gru

    Minions: The Rise of Gru 2022

    ★★★★ Watched by soph ♡︎ 09 Jul 2022

    minions would defeat thanos

  • Obi-Wan Kenobi

    Obi-Wan Kenobi 2022

    ★★★★ Watched by soph ♡︎ 07 Jul 2022

    this takes me back to 2020 when I would sob for hours after watching the prequels and I would edit obi wan 24/7, good old days

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 20

Review Tags

27
  • netflix
  • disney+
  • amazonprime
  • cateblanchett
  • megalink
  • sandrabullock
  • icried
  • ewanmcgregor <3
  • hughie !
  • dvd
  • starz
  • gwynethpaltrow
  • nicolekidman
  • helenabonhamcartwhore
  • intheatres!
  • paulruddloml
  • jenniferaniston
  • katherineheigl
  • renéezellweger
  • sarahpaulson
  • recording
  • emilyblunt
  • merylstreep
  • amyryan
  • lucyliu
  • tubi
  • hollywoodsuite
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.