Highest rated films

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★½

  • Mandy

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★★½

  • Overlord

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Gremlins

    ★★★★★

  • Dumb and Dumber

    ★★★★★

  • Mad Max

    ★★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★★

  • First Blood

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★★

  • Martyrs

    ★★★★★

  • Scanners

    ★★★★★

  • Deep Red

    ★★★★★

  • Halloween III: Season of the Witch

    ★★★★★

  • Revenge

    ★★★★★

  • Peeping Tom

    ★★★★★

  • The Devils

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 354 Films watched
  • 29.5 Average per month
  • 6.8 Average per week

Milestones

First Film

My Tutor

Jan 1

Most Watched

Deep Red

twice

Blood Hook

twice

Murder on the Emerald Seas

twice

A Quiet Place

twice

Last Film

Promises! Promises!

Dec 30

Genres, countries & languages

Horror
227 films
Thriller
107 films
Comedy
87 films
Drama
81 films
Action
53 films
Crime
49 films
Sci Fi
45 films
Mystery
37 films
Fantasy
27 films
Adventure
27 films
USA
259 films
UK
31 films
Canada
21 films
Italy
20 films
France
14 films
Germany
10 films
Australia
6 films
Belgium
5 films
Philippines
5 films
Spain
4 films
English
327 films
Italian
25 films
French
25 films
German
23 films
Spanish
14 films
Portuguese
6 films
Japanese
5 films
Russian
4 films
Latin
4 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 64 Added 201

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Nick’s most liked review

The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

★★★★

The only avenger that matters.

More reviews

Nick’s most liked list

Slime City
Atomic Brain Invasion
Creature from the Hillbilly Lagoon

Misty Daze: My Alternative Cinema/Camp Motion Pictures/etc Collection

So many imprints and labels, I never know what the parent company is or what I actually have from them, so this is my collection of titles I know of from the following sources:

Alternative Cinema
Pop! Cinema
Camp Motion Pictures
e.i. Independent Cinema
Seduction/Retro-Seduction Cinema
Shock-O-Rama/Retro Shock-O-Rama
Factory 2000…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Persona
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Beneath
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Hereditary
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Steve: Death Collector

Films Nick watched in 2018

  • Promises! Promises!
  • Deadbeat at Dawn
  • Death Kiss
  • The Children
  • Def by Temptation
  • Mausoleum
  • Return to... Return to Nuke 'Em High aka Vol. 2
  • Return to Nuke 'Em High Volume 1
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • Home for the Holidays
  • Black Christmas
  • Jack Frost 2: The Revenge of the Mutant Killer Snowman
  • Jack Frost
  • Silent Night, Bloody Night
  • Christmas Evil
  • Inside
  • Hardware
  • Cash on Demand
  • Blood Beat
  • Scrotal Vengeance
  • Whoever Slew Auntie Roo?
  • Cutting Class
  • All the Creatures Were Stirring
  • One Million Heels B.C.
  • Scream Queen Hot Tub Party
  • Ginger Snaps 2: Unleashed
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • The Swinging Barmaids
  • The Initiation
  • Gremlins
  • All Through the House
  • The Dead Zone
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Border
  • Prehysteria!
  • Steve: Death Collector
  • Ludwig
  • The Nutcracker and the Four Realms
  • Portrait in Red
  • Overlord
  • Body Fever
  • Revenge
  • Lemon Grove Kids Meet the Monsters
  • Live and Let Die
  • Blood Rage
  • Deathrow Gameshow
  • Harakiri
  • Silent Movie
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Haunts
  • Escapes
  • Scanners
  • The Meg
  • The Monster of Phantom Lake
  • Peeping Tom
  • Swamp Country
  • Penitentiary II
  • Suspiria
  • Dumb and Dumber
  • Beast of Blood
  • Mad Doctor of Blood Island
  • Brides of Blood
  • Terror Is a Man
  • Ellie
  • Anatomy of a Psycho
  • Jennie: Wife/Child
  • What Have They Done to Your Daughters?
  • The Violent Years
  • Casino Royale
  • Pet Sematary
  • 3 Dead Trick or Treaters
  • Trick 'r Treat
  • Halloween
  • House of 1000 Corpses
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Terror
  • Satan's Little Helper
  • The Evil Dead
  • Blood Harvest
  • Death O' Lantern
  • Halloween
  • Scary Tales
  • Dark Harvest
  • WNUF Halloween Special
  • Dracula vs. Frankenstein
  • Gut Pile
  • Night of the Strangler
  • Body Melt
  • Bride Of Killer Nerd
  • FleshEater
  • Blood Of Dracula's Castle
  • Jack the Ripper
  • Jack-O
  • The Equinox...A Journey Into the Supernatural
  • The Blood on Satan's Claw
  • Mandy
  • The Vampire Lovers
  • The Twilight People
  • Freaks
  • Daughter of Darkness
  • Taste the Blood of Dracula
  • The Mummy
  • The Shiver of the Vampires
  • The Reptile
  • Deep Red
  • Hell Fest
  • Terror Firmer
  • The House on Tombstone Hill
  • The House on Sorority Row
  • The Hand
  • Angst
  • The Sleeping Soul
  • The House with a Clock in Its Walls
  • Monster Hunter
  • The Nun
  • The Great Silence
  • The Changeling
  • Persona
  • Martyrs
  • House on Haunted Hill
  • Onibaba
  • Operation Titian
  • The Sadist of Notre Dame
  • Clerks
  • Teenage Seductress
  • Let the Corpses Tan
  • The Cut-Throats
  • Slam Dance
  • Phenomena
  • Death Valley
  • Disco Godfather
  • The Island
  • First Blood
  • From a Whisper to a Scream
  • Bloody Homecoming
  • Beneath
  • Slave to the Grind
  • Thou Shalt Not Kill... Except
  • Silent Retreat
  • Blood Hook
  • Giallo in Venice
  • Graverobbers
  • The Horror of Party Beach
  • Dear Dead Delilah
  • Firestarter
  • Gate II
  • The Gate
  • BlacKkKlansman
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Images
  • The Rage
  • Obsession
  • Freeway II: Confessions of a Trickbaby
  • The Great Outdoors
  • The Monster That Challenged the World
  • Cheerleader Camp
  • The Rage: Carrie 2
  • Election
  • Demons
  • Die Hard
  • Streets of Vengeance
  • Kicking and Screaming
  • Sunset Society
  • Sorry to Bother You
  • Bottle Rocket
  • Make-Out with Violence
  • Evil Come Evil Go
  • Don't Bother to Knock
  • The House of the Dead
  • Teenage Zombies
  • Girls Nite Out
  • Venus Flytrap
  • Grease 2
  • The Breakfast Club
  • Super Fly
  • Delirium
  • Tenebre
  • The First Purge
  • The Prey
  • Silent Scream
  • Full Moon High
  • Suspiria
  • China O'Brien
  • Remote Control
  • Devilfish
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Salomé
  • Valentino
  • Sleepaway Camp II: Unhappy Campers
  • Terror on Tour
  • City on Fire
  • In Memory of
  • The Survivor
  • So Sad About Gloria
  • Creature from the Hillbilly Lagoon
  • The Devil's Bloody Playthings
  • America's Deadliest Home Video
  • Unsane
  • Spider Baby
  • God's Bloody Acre
  • Maniac Nurses
  • The Visitants
  • Blood Theatre
  • Deep Red

See all 354

World map

Highly rated films Nick is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • An Elephant Sitting Still
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more