Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½

  • The Art of Self-Defense

    ★★★★½

  • First Love

    ★★★★½

  • Ready or Not

    ★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★★★

  • Napoleon Dynamite

    ★★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★★

  • Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★★

  • A Christmas Story

    ★★★★★

  • The House of the Devil

    ★★★★★

  • Alice, Sweet Alice

    ★★★★★

  • The Fly

    ★★★★★

  • The Cat o' Nine Tails

    ★★★★★

  • An Evening with Beverly Luff Linn

    ★★★★★

  • Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

    ★★★★★

  • The Entity

    ★★★★★

  • Eaten Alive

    ★★★★★

  • WNUF Halloween Special

    ★★★★★

  • Turkey Shoot

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 359 Films watched
  • 29.9 Average per month
  • 6.9 Average per week

Milestones

First Film

Spellbound

Jan 1

Most Watched

Once Upon a Time… in Hollywood

twice

Eaten Alive

twice

Grandmother's House

twice

The Horror of Party Beach

twice

There's Nothing Out There

twice

Last Film

Napoleon Dynamite

Dec 31

Genres, countries & languages

Horror
245 films
Thriller
122 films
Comedy
77 films
Drama
74 films
Sci Fi
57 films
Action
49 films
Mystery
39 films
Crime
34 films
Fantasy
16 films
Adventure
14 films
USA
261 films
UK
33 films
Canada
28 films
France
18 films
Italy
15 films
Japan
9 films
Germany
6 films
Spain
6 films
China
6 films
Philippines
5 films
English
338 films
Spanish
19 films
Italian
18 films
German
13 films
French
12 films
Japanese
9 films
Chinese
4 films
Russian
3 films
Cantonese
3 films
Latin
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 30 Added 73

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Nick’s most liked review

Blood Shack

Blood Shack

★★★★★

Carolyn Brandt worship. Artful wide shots of temperamental desert rats. Family fun at the rodeo. A spectre that haunts a dilapidated shanty on a barren ranch, sword in hand.

Blood Shack feels like a very personal film. Ray Dennis Steckler photographs his ex-wife playing herself amidst a lifeless, dusty landscape…

More reviews

Nick’s most liked list

Stripped to Kill
Backfire
Portrait in Red

Blood, Guts, Bullets, and Lingerie

Erotic thriller showdown

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Hobgoblins
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Darkest Corner of Paradise

Films Nick watched in 2019

  • Napoleon Dynamite
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Schizoid
  • Dinosaurus!
  • Tammy and the T-Rex
  • Angel III: The Final Chapter
  • A Christmas Story
  • Home for the Holidays
  • On Her Majesty's Secret Service
  • Black Christmas
  • Avenging Angel
  • To All a Goodnight
  • Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker
  • Angel
  • Silent Night Deadly Night 4: Initiation
  • Rabid
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!
  • 3 from Hell
  • The Art of Self-Defense
  • The Dead Don't Die
  • The Beach Bum
  • Faceless
  • Hell Walks the Earth
  • Jessie's Super Normal Regular Average Day
  • Satan's Blade
  • Knives Out
  • Cobra
  • ATM
  • The Wax Mask
  • Black Friday
  • Country Cuzzins
  • Trapped
  • Moonshine Love
  • Planes, Trains and Automobiles
  • The Thrill Killers
  • The Sadist
  • Death Walks at Midnight
  • The Bushwhacker
  • Touch of Death
  • Beyond the Hills
  • L'Avventura
  • Unmasked Part 25
  • Truck Stop Women
  • Frankenstein '80
  • Zombieland: Double Tap
  • Murder Weapon
  • Lolly-Madonna XXX
  • Killer Crocodile 2
  • Poor Pretty Eddie
  • Sphere
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx
  • Berserker
  • Moonshine County Express
  • The Peace Killers
  • Blood for Dracula
  • Dracula vs. Frankenstein
  • Frightmare
  • Parasite
  • Full Moon High
  • The Lighthouse
  • The Mutilator
  • Jack-O
  • Mumsy, Nanny, Sonny & Girly
  • Bad Moon
  • Eaten Alive
  • The Beast with a Million Eyes
  • Body Snatchers
  • Scary Movie
  • The House Where Evil Dwells
  • Graveyard Shift
  • Shadows Run Black
  • The Fly
  • Blood Harvest
  • WNUF Halloween Special
  • The Sentinel
  • Death O' Lantern 2
  • First Love
  • Salem's Lot
  • Alice, Sweet Alice
  • The Hills Have Eyes Part II
  • The Undertaker
  • The Wolf Man
  • Doctor Dracula
  • Madman
  • 3 Dead Trick or Treaters
  • Truth or Dare?: A Critical Madness
  • The Being
  • The Wizard of Gore
  • The Raven
  • Bad CGI Sharks
  • Act of Vengeance
  • Pledge Night
  • House of 1000 Corpses
  • Happy Hell Night
  • Werewolf Woman
  • Corridors of Blood
  • The Wicked Die Slow
  • Killer Crocodile
  • Repulsion
  • FleshEater
  • Rambo: Last Blood
  • Camp Killer
  • Party Line
  • Blood Sabbath
  • Warlock Moon
  • Fleshpot on 42nd Street
  • Hoax
  • Night Killer
  • Girls Nite Out
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Scream Park
  • The Sleeper
  • Nightmare Cinema
  • Man Hunt
  • The Lodger: A Story of the London Fog
  • Victoria's Shadow
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Blood and Black Lace
  • They Shoot Horses, Don't They?
  • Hell Comes to Frogtown
  • The Earth Dies Screaming
  • Under the Silver Lake
  • They Don't Cut the Grass Anymore
  • Pet Shop
  • Porky's 3: Revenge
  • Ready or Not
  • Porky's II: The Next Day
  • Gore Whore
  • Houseboat Horror
  • The Entity
  • Sisters of Death
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • Two Orphan Vampires
  • Dracula’s Fiancée
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • One Dark Night
  • Satan's Slave
  • Warlock
  • The Return of the Living Dead
  • Dream Stalker
  • Blood Theatre
  • Lurkers
  • The Nightingale
  • The House of the Devil
  • Deathdream
  • Maniac Farmer
  • Link
  • Turkey Shoot
  • Slaughterhouse Slumber Party
  • Grandmother's House
  • Melvin
  • Slumber Party Massacre II
  • Trapped Alive
  • The Chill Factor
  • Greetings
  • Dead or Alive: Final
  • Night of the Creeps
  • Dead & Buried
  • Blood Lake
  • Offerings
  • Hardbodies
  • Crawl
  • Gorp
  • Jaws 2
  • A Knife for the Ladies
  • Lords of Chaos
  • Pieces
  • Lust in the Dust
  • Remote Control
  • The Horror of Party Beach
  • The Omega Man
  • Humanoids from the Deep
  • She-Devils on Wheels
  • The Cat o' Nine Tails
  • Midsommar
  • Creature from the Black Lagoon
  • Demon of Paradise
  • Easy Rider
  • Queen of Snakes
  • Nomad Riders
  • Mutant War
  • Space Thing
  • Hobgoblins
  • Scared Stiff
  • Exposure
  • Boardinghouse
  • Rocketman
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • Shopping
  • The Phantom from 10,000 Leagues
  • Sleepaway Camp II: Unhappy Campers
  • Curtains
  • Zaat
  • Blood Shack
  • Killer Rack
  • The Forest
  • Revenge
  • Color Me Blood Red
  • Ma
  • Dark Star
  • Knife+Heart
  • Ghastlies
  • Night Vamps

See all 359

World map

Highly rated films Nick is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • Little Women
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Sound of Metal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more