Highest rated films

  • X

    ★★★★½

  • Léon: The Professional

    ★★★★★

  • RoboCop

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The 'Burbs

    ★★★★★

  • Rat Race

    ★★★★★

  • He Knows You're Alone

    ★★★★★

  • Love Rites

    ★★★★★

  • Make-Out with Violence

    ★★★★★

  • Gummo

    ★★★★½

  • A Dangerous Method

    ★★★★½

  • Kicking and Screaming

    ★★★★½

  • Drop Dead Fred

    ★★★★½

  • Return of the Living Dead III

    ★★★★½

  • Pecker

    ★★★★½

  • Looking for Mr. Goodbar

    ★★★★½

  • The Dentist

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 117 Films watched
  • 23.4 Average per month
  • 5.8 Average per week

Milestones

First Film

Let's Stop at the Morgue

Jan 2

Most Watched

Drop Dead Fred

twice

Last Film

Tromeo & Juliet

May 16

Genres, countries & languages

Horror
76 films
Comedy
28 films
Thriller
27 films
Drama
24 films
Sci Fi
15 films
Action
13 films
Mystery
10 films
Crime
9 films
Romance
8 films
Fantasy
7 films
USA
80 films
Canada
5 films
Italy
5 films
Japan
5 films
UK
5 films
France
5 films
Yugoslavia
3 films
Germany
3 films
Spain
1 film
English
97 films
French
7 films
German
7 films
Italian
7 films
Japanese
5 films
Spanish
4 films
Czech
3 films
Serbian
2 films
Thai
1 film

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 15

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Nick’s most liked review

Nosferatu

Nosferatu

★★★★★

What can I say other than "Happy 100th Birthday, Nosferatu!"

Maybe not the most famous adaptation of Dracula, but the first and arguably most brilliant one. An icon for the ages. A century old. Crazy. I remember reading, I think in Rue Morgue, that even the Vatican had listed this film as essential viewing, so you KNOW what's up. 🧛‍♂️

More reviews

Nick’s most liked list

HorrorGirl
The Crawling Brain
Slumber Party Murder Mania

[PLAY] 》My SOVHORROR Collection

By no means is this all the shot-on-video horror I own on physical media (ha!), just the titles released through sovhorror.com. A growing list.
Excludes titles I have on other labels/formats.

Not yet on LB:
SOVHORROR Trailer-O-Rama (2021)
Night Songs (1999)
A Face Full of Bullets (1996)

More lists

Highs and lows

Highest Average

Léon: The Professional
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

The Beast of Yucca Flats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Léon: The Professional
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Return to Yucca Flats: Desert Man Beast

Films Nick watched in 2022

  • Tromeo & Juliet
  • Thesis
  • Gummo
  • Pecker
  • Invasion of the Bee Girls
  • Beyond Dream's Door
  • The Creeps
  • The Monster of Camp Sunshine or How I Learned to Stop Worrying and Love Nature
  • Goof on the Loose
  • Slashed
  • Face of Evil
  • Julia
  • Emmanuelle
  • Talking Walls
  • A Dangerous Method
  • The Swinging Barmaids
  • Effects
  • Bad Dreams
  • Cockfighter
  • Death Brings Roses
  • Aftershock
  • Drop Dead Fred
  • Death Wish II
  • Manos: The Hands of Fate
  • Make-Out with Violence
  • Girl on a Chain Gang
  • Madeline, Study of a Nightmare
  • Hollywood's New Blood
  • Léon: The Professional
  • Kicking and Screaming
  • The Attic
  • Backwoods Marcy
  • Drop Dead Fred
  • C.B. Hustlers
  • Whiskey Mountain
  • Ward
  • Meatcleaver Massacre
  • Night School
  • Gamera vs. Viras
  • Gamera vs. Gyaos
  • Gamera, the Giant Monster
  • The Demoniacs
  • Six Pack Annie
  • Tragedy Girls
  • Slaughterhouse Rock
  • X
  • Gore from Outer Space
  • Rat Race
  • The Beast That Killed Women
  • Thrilled to Death
  • Visiting Hours
  • Bayou
  • Moonshine Mountain
  • RoboCop
  • The Maiden's Tune
  • Nightbirds
  • The American Scream
  • Passion's Obsession
  • Nosferatu
  • A Report on the Party and the Guests
  • Snuff
  • Bloodletting
  • The Dark Half
  • Deadly Games
  • The Giant Gila Monster
  • Capricious Summer
  • Red Spirit Lake
  • The Nude Vampire
  • A Woman's Scorn
  • Bog
  • Seeds
  • Fear City
  • The Dentist
  • Return of the Living Dead III
  • Metal Maniac
  • Psychos in Love
  • Leptirica
  • The Beast of Yucca Flats
  • Return to Yucca Flats: Desert Man Beast
  • The House on Sorority Row
  • Daisies
  • Midnight
  • Stripped to Kill
  • Slumber Party Massacre III
  • Mankillers
  • The Sister of Ursula
  • Eyes of Fire
  • Sinistre
  • Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror
  • The Scary of Sixty-First
  • Fortress of Amerikkka
  • President's Day
  • Malice
  • The House by the Cemetery
  • Arabella: Black Angel
  • The Killer Is Still Among Us
  • L.A. Vice
  • Seedpeople
  • Looking for Mr. Goodbar
  • Ozone
  • Basket Case 2
  • The 'Burbs
  • The Money Pit
  • Little Big League
  • Angel III: The Final Chapter
  • Steel and Lace
  • He Knows You're Alone
  • Rush Week
  • Amityville 3-D
  • Sacrilege
  • Night of the Comet
  • The Craven Cove Murders
  • Love Rites
  • Censor
  • Vicious Kiss
  • Phantom of the Mall: Eric's Revenge
  • Let's Stop at the Morgue

World map

Highly rated films Nick is yet to see

  • Everything Everywhere All at Once
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • The Batman
  • Alcarràs
  • Cha Cha Real Smooth
  • The Northman
  • Top Gun: Maverick
  • RRR

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more