Sort by

aliyah has logged 27 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sinister

Sinister

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ma

Ma

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Triangle

Triangle

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry