Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
♦️•Lily•💋

♦️•Lily•💋

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for ♦️•Lily•💋
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • ♦️•Lily•💋’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

    Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance 2009

    ★★★★ Watched by ♦️•Lily•💋 24 Jun 2022 1

    it’s the end of the world 

    Holy shit lol

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★ Rewatched by ♦️•Lily•💋 24 Jun 2022 2

    Sam raimi and his silly little evil books

  • Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

    Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone 2007

    ★★★½ Watched by ♦️•Lily•💋 23 Jun 2022 2

    I’m sooooooooooo drunk @misato

    misaaattttoooooooooooo😭😭😭😭😭

  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future 2022

    ★★★½ Watched by ♦️•Lily•💋 22 Jun 2022 3

    i’m real when i shop my face 

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn) 2020

    ★★★★★ Rewatched by ♦️•Lily•💋 20 Jun 2022 5

    Honey i’m home

  • Cha Cha Real Smooth

    Cha Cha Real Smooth 2022

    ★★ Watched by ♦️•Lily•💋 19 Jun 2022 6

    Do not order worst person in the world from shein

  • The Novice

    The Novice 2021

    ★★★ Watched by ♦️•Lily•💋 18 Jun 2022

    I’m mid but i’m proud

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World 2021

    ★★★★★ Rewatched by ♦️•Lily•💋 18 Jun 2022

    if i regret one thing, it’s that i never managed to make you see how wonderful you are.

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★★ Rewatched by ♦️•Lily•💋 18 Jun 2022 3

    Matt reeves if you are somehow reading this please let batman and riddler kiss in the sequel

  • Spiderhead

    Spiderhead 2022

    ★★ Watched by ♦️•Lily•💋 17 Jun 2022 3

    Finished watching this 3 hours ago and i’ve already forgotten everything about it

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion 1997

    ★★★★★ Rewatched by ♦️•Lily•💋 15 Jun 2022 4

    Beautiful film about the importance of going outside and touching some grass

  • Watchmen

    Watchmen 2009

    ★★★★ Watched by ♦️•Lily•💋 11 Jun 2022 2

    I could fix him (doctor manhattan)

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 93

Review Tags

754
  • watched it alone
  • drama
  • bechdel pass
  • rewatch
  • comedy
  • the score!!!!
  • *perfection*
  • cinnamon topography <3
  • action
  • thriller
  • horror
  • hot ppl <3
  • adventure
  • 🥺
  • bechdel fail
  • crime
  • netflix
  • sci-fi
  • mystery
  • blu ray
  • directed by a woman
  • comic book movie
  • fantasy
  • romance
  • bisexual panic 🏳️‍🌈
  • online
  • watched with mum
  • at the cinema
  • amazon prime video
  • favourites
  • 2019 summer watches
  • watched with mum and dad
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro