Sort by

Sara has logged 70 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Call

The Call

2020
×
★½
Edit this entry  
12
The Assistant

The Assistant

2019
×
Edit this entry  
12
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
The King

The King

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
Edit this entry  
20
The Double

The Double

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★½
Edit this entry  
11
Drive

Drive

2011
×
★★½
Edit this entry  
11
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★
Edit this entry  
09
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Host

The Host

2013
×
Edit this entry  
28
The Beauty Inside

The Beauty Inside

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
½
Edit this entry  
26
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Epic

Epic

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

1994
×
★★★
Edit this entry  
13
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry