2015

Sarah ツ Sarah ツ’s year in review

Sarah ツ’s highest rated films

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★★

  • Child's Play

    ★★★★★

  • Rubber

    ★★★★½

  • Trophy Wife

    ★★★★½

  • The Ridiculous 6

    ★★★★

  • Surviving Christmas

    ★★★★

  • The Holiday

    ★★★★

  • The Ring

    ★★★★

  • The Skeleton Key

    ★★★★

  • Madhouse

    ★★★★

  • The Devil's Backbone

    ★★★½

  • Fright Night

    ★★★½

  • The Last House on the Left

    ★★★½

  • Grave Encounters

    ★★★

  • Blackout

    ★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 24 Films watched
  • 2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Sinister 2

Sep 19

Last Film

Ein Mord mit Aussicht

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Horror
16 films
Thriller
10 films
Comedy
8 films
Drama
8 films
Mystery
5 films
Romance
3 films
Fantasy
2 films
Crime
2 films
Western
1 film
Sci Fi
1 film
USA
18 films
France
3 films
Germany
2 films
UK
2 films
Angola
1 film
Mexico
1 film
Spain
1 film
Japan
1 film
Australia
1 film
English
21 films
Spanish
3 films
French
2 films
German
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 4

Watchlist

Stars

Director

Crew & Studios

Sarah ツ’s most liked list

Horrorctober 2015

13 Filme sollen im #Horroctober geschaut werden. Das hier ist meine Auswahl.

Die Aktion wurde von Cinecouch ins Leben gerufen. cinecouch.net/2015/09/brides-of-horrorctober/

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Devil's Backbone
Average weighted rating:

3.8

Lowest Average

The Ridiculous 6
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Blue Is the Warmest Color
Average weighted rating:

3.6

Most Obscure

Ein Mord mit Aussicht
Average weighted rating:

2.9

Films Sarah ツ watched in 2015

  • Ein Mord mit Aussicht
  • The Ridiculous 6
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Surviving Christmas
  • The Holiday
  • P2
  • Child's Play
  • The Ring Two
  • The Ring
  • The Devil's Backbone
  • Grave Encounters
  • The Skeleton Key
  • Rubber
  • Blackout
  • Fright Night
  • The Last House on the Left
  • Madhouse
  • Trophy Wife
  • Truth or Dare
  • Blue Is the Warmest Color
  • Strange Behavior
  • Snakes on a Train
  • It's Kind of a Funny Story
  • Sinister 2

World Map

Highly rated films Sarah ツ missed

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • Mad Max: Fury Road
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Room

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more