2016

Sarah ツ Sarah ツ’s year in review

Sarah ツ’s highest rated films

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • Gilmore Girls: A Year in the Life

    ★★★★★

  • August: Osage County

    ★★★★★

  • Pet Sematary

    ★★★★★

  • The Little Shop of Horrors

    ★★★★★

  • Pride

    ★★★★★

  • Poltergeist

    ★★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Manhattan

    ★★★★½

  • How to Be Single

    ★★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • Do Not Disturb

    ★★★★

  • Inferno

    ★★★★

  • Housebound

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 44 Films watched
  • 3.7 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Papadopoulos & Sons

Jan 3

Most Watched

How to Be Single

twice

Last Film

Office Christmas Party

Dec 10

Genres, Countries & Languages

Comedy
26 films
Drama
15 films
Horror
15 films
Thriller
11 films
Romance
6 films
Crime
4 films
Action
3 films
Family
3 films
Mystery
2 films
Adventure
2 films
USA
30 films
France
6 films
Germany
3 films
Canada
3 films
UK
3 films
Italy
2 films
Australia
1 film
Hungary
1 film
Georgia
1 film
English
36 films
French
7 films
German
4 films
Italian
3 films
Spanish
2 films
Portuguese
2 films
Ukrainian
1 film
Polish
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 3

Watchlist

Stars

Crew & Studios

Sarah ツ’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

GoodFellas
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Paranormal Activity: The Ghost Dimension
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

The Hateful Eight
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Secrets of a Psychopath

Films Sarah ツ watched in 2016

  • Office Christmas Party
  • GoodFellas
  • Singin' in the Rain
  • All About Eve
  • A Mighty Team
  • They Are Everywhere
  • Gilmore Girls: A Year in the Life
  • My Big Fat Greek Wedding 2
  • Do Not Disturb
  • Joy of Fatherhood
  • Secrets of a Psychopath
  • Housebound
  • Inferno
  • V/H/S
  • Tremors
  • Emelie
  • The Devil Wears Prada
  • August: Osage County
  • Lolo
  • Pet Sematary
  • The Little Shop of Horrors
  • Burying the Ex
  • Hannibal Rising
  • Paranormal Activity: The Ghost Dimension
  • GirlHouse
  • 247°F
  • Pride
  • Carrie
  • A Girl Like Her
  • Poltergeist
  • Look Who's Back
  • One for the Money
  • The Hateful Eight
  • Manhattan
  • Jaws
  • Man of the East
  • Blended
  • How to Be Single
  • How to Be Single
  • Fat, Sick & Nearly Dead
  • Zootopia
  • The Most Beautiful Day
  • Monsieur Lazhar
  • Papadopoulos & Sons

World Map

Highly rated films Sarah ツ missed

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • Moonlight
  • One More Time with Feeling
  • 13th

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more