2018

Sarah ツ Sarah ツ’s year in review

Sarah ツ’s highest rated films

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★★★★

  • From Dusk Till Dawn

    ★★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★★

  • Bad Seeds

    ★★★★½

  • Bird Box

    ★★★★½

  • What We Did on Our Holiday

    ★★★★½

  • I Kill Giants

    ★★★★½

  • Mustang

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Still Alice

    ★★★★½

  • Changeling

    ★★★★½

  • The Flintstones

    ★★★★

  • The Christmas Chronicles

    ★★★★

  • Private Life

    ★★★★

  • Never Let Me Go

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 70 Films watched
  • 5.8 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

The Climb

Jan 5

Last Film

Bad Seeds

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Comedy
42 films
Drama
25 films
Horror
19 films
Thriller
11 films
Romance
10 films
Fantasy
6 films
Mystery
6 films
Crime
5 films
Action
4 films
Family
4 films
USA
38 films
France
18 films
UK
12 films
Belgium
3 films
Germany
3 films
Spain
3 films
Norway
1 film
Qatar
1 film
Iceland
1 film
English
48 films
French
18 films
Spanish
5 films
German
4 films
Icelandic
2 films
Latin
1 film
Lingala
1 film
Nepali
1 film
Norwegian
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Sarah ツ’s most liked review

Welcome to the Hartmanns

Ein Film voller Klischees, altbackener Humor, alles vorhersehbar und für mich kein bißchen witzig.

More reviews

Sarah ツ’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Mustang
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

The Pyramid
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Gone Girl
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Finding Normal
Average weighted rating:

2.9

Films Sarah ツ watched in 2018

  • Bad Seeds
  • Bird Box
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • The Flintstones
  • The Christmas Chronicles
  • What We Did on Our Holiday
  • Private Life
  • Holiday Joy
  • Life of the Party
  • Alibi.com
  • Toc Toc
  • Identity Thief
  • Nothing to Hide
  • Madame
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Never Let Me Go
  • Downsizing
  • C'est la vie!
  • The Pyramid
  • Errementari: The Blacksmith and the Devil
  • Malevolent
  • The Creeping Flesh
  • Friday the 13th
  • Shelter
  • Kuntilanak
  • The Skull
  • The Old Dark House
  • Brad's Status
  • Nappily Ever After
  • Train to Busan
  • Barbecue
  • Attack of the Killer Donuts
  • The Ritual
  • Disobedience
  • Family Is Family
  • Like Father
  • I Kill Giants
  • To All the Boys I've Loved Before
  • The Babysitter
  • Don't Breathe
  • One Man and his Cow
  • Mustang
  • He Even Has Your Eyes
  • Before I Fall
  • On the Other Side of the Tracks
  • The Limehouse Golem
  • Vacation
  • Summertime
  • Zombeavers
  • Revolutionary Road
  • From Dusk Till Dawn
  • I Remember You
  • Gone Girl
  • Still Alice
  • Veronica
  • Finding Normal
  • The Decoy Bride
  • St. Vincent
  • Kundschafter des Friedens
  • Nocturnal Animals
  • Wedding Unplanned
  • Georgia Rule
  • Hidden Figures
  • Welcome to the Hartmanns
  • Fun Mom Dinner
  • Changeling
  • Last Call for Nowhere
  • The African Doctor
  • Superchondriac
  • The Climb

World Map

Highly rated films Sarah ツ missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Dominion
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more