2019

Sarah ツ Sarah ツ’s year to date

Sarah ツ’s highest rated films

  • Once Upon a Time... in Hollywood

    ★★★★★

  • The Collini Case

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★★

  • The Hedgehog

    ★★★★½

  • Princess Cyd

    ★★★★

  • Seventeen

    ★★★★

  • The Secret Life of Pets 2

    ★★★★

  • Tales of Halloween

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★★

  • It

    ★★★★

  • Wiener-Dog

    ★★★★

  • Everybody Knows

    ★★★★

  • Schmidts Katze

    ★★★★

  • Once in a Lifetime

    ★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 77 Films watched
  • 7 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

Black Mirror: Bandersnatch

Jan 3

Most Watched

Once Upon a Time... in Hollywood

twice

Last Film

Das perfekte Geheimnis

Nov 10

Genres, Countries & Languages

Drama
42 films
Comedy
37 films
Horror
18 films
Thriller
15 films
Romance
10 films
Mystery
8 films
Crime
7 films
Adventure
6 films
Family
3 films
Fantasy
3 films
USA
45 films
France
16 films
UK
9 films
Germany
5 films
Canada
4 films
Denmark
3 films
Belgium
3 films
Italy
3 films
Ireland
2 films
New Zealand
2 films
English
52 films
French
17 films
German
6 films
Italian
5 films
Spanish
5 films
Danish
3 films
Thai
1 film
Dutch
1 film
Icelandic
1 film
Japanese
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 9

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Sarah ツ’s most liked review

Rise of the Animals

★★★

Einer der besten schlechtesten Filme aller Zeiten. Der Film hatte mich schon direkt am Anfang mit der Plüschkatze (!!!) im Abfluss und der Masse von richtig künstlich aussehendem Kunstblut. Es ist einfach alles absurd oder schlecht... Dialoge, Schauspielkunst, Kamera, zuerst Handpuppen, danach die Animation, explodierende Stofftiere... Ich habe die ganze…

More reviews

Sarah ツ’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Once Upon a Time... in Hollywood
Average weighted rating:

3.9

Lowest Average

Smiley
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Once Upon a Time... in Hollywood
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Schmidts Katze
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2019

  • Das perfekte Geheimnis
  • Princess Cyd
  • Seventeen
  • Lizzie
  • All I See Is You
  • The Secret Life of Pets 2
  • The Hustle
  • Greta
  • Tales of Halloween
  • Summer of 84
  • The Killing Room
  • Happy Death Day 2U
  • Smiley
  • Dorothy Mills
  • Happy Death Day
  • Eli
  • Musical Chairs
  • Girls with Balls
  • Scream Bloody Murder
  • Liz in September
  • Wounds
  • Street Flow
  • Rise of the Animals
  • In the Tall Grass
  • Loose Cannons
  • The Open House
  • Carrie Pilby
  • The Curse of the Werewolf
  • Pet Sematary
  • Sightseers
  • I Love You Phillip Morris
  • Romantics Anonymous
  • Falling Inn Love
  • Once Upon a Time... in Hollywood
  • It Chapter Two
  • It
  • Wiener-Dog
  • Finsterworld
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • The Truth About Jane
  • Porcupine Lake
  • All About Me
  • Once Upon a Time... in Hollywood
  • Everybody Knows
  • Made In China
  • Prayers for Bobby
  • Rough Night
  • Schmidts Katze
  • Once in a Lifetime
  • Dumplin'
  • Pokémon Detective Pikachu
  • The Collini Case
  • And So It Goes
  • Serial (Bad) Weddings 2
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • French Women
  • I Feel Pretty
  • Le Brio
  • We Are Family
  • Serial Mom
  • Like Mother, Like Daughter
  • Paris Is Us
  • Flickering Lights
  • Bohemian Rhapsody
  • The Breaker Upperers
  • The Big White
  • The Stepford Wives
  • Virgin Mountain
  • The Hedgehog
  • Veronika Decides to Die
  • The Beaver
  • The Joneses
  • The Green Butchers
  • Vive la France
  • The Girl in the Park
  • Alex Strangelove
  • Black Mirror: Bandersnatch

Highly rated films Sarah ツ missed

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Marriage Story
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Bacurau
  • For Sama
  • Bring the Soul: The Movie

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more