• Vivah

    Vivah

    ★★★½

    prem and poonam that’s what love is

  • 5 Centimeters per Second

    5 Centimeters per Second

    ★★★★

    man. rewatched in the spirit of masochism

  • Barbie: Princess Adventure

    Barbie: Princess Adventure

    ★★

    soundtrack fucking SLAPS it’s so fucking good. king of the kingdom dom dom dom. another day of ken getting cockblocked </3

  • The Dig

    The Dig

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    another boring british prestige film nobody cares the subplots were boring overall just dull and 10/10 would fall asleep while watching yes i’m writing this review before even finishing it because i honestly do not think i will be able to finish it . goodbye


    [EDIT] ok so the only good part of this movie is the relationship btwn mrs pretty and her son and her son and brown etc etc but then in that final scene where they’re in the boat the scene suddenly switches to s*x 🤢🤢🤢 ewwwww

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★½

    art.... art

  • Kabhi Khushi Kabhie Gham

    Kabhi Khushi Kabhie Gham

    ★★★½

    i thot of a fun thing to write here while watching but i forgot it . sorry

  • Twelfth Night

    Twelfth Night

    ★★★

    well

  • She's the Man

    She's the Man

    ★★★

    help. pls do not ask why my mom and i just watched the entirety of shes the man . her main questions at the end: pony kyu nahi bandhi??? and the final penalty shot was straight up against the rules which it was not . and now she wants to watch twelfth night cuz i told her how it’s based off that. so we will be watching that now 👍🏼

  • Kung Fu Panda 2

    Kung Fu Panda 2

    ★★★★★

    man. what a movie . obsessed w how it’s always on tv. also help me please my dad started singing dynamite to the samsung ad

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice

    ★★★★★

    yeah

  • The Neighbors' Window

    The Neighbors' Window

    ★★

    i????

  • High School Musical 3: Senior Year

    High School Musical 3: Senior Year

    ★★★½

    😭😭😭what😭 team?😭???😭😭😭😭😭 WILDCATS😭😭😭😭 get ur he😭 head in the game 😭😭