Sara has written 16 reviews for films during 2019.

  • Eat Pray Love

    Eat Pray Love

    ★★★★

    A storie about internal growth and living true to yourself. A must watch!

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★★

    The perfect ending to a great trilogy!

  • Inception

    Inception

    ★★★★

    Deeply complex and extremely well crafted, leaves you question your whole reality.
    Some of the actor's performances were not at the highest, but all other technical aspects were solid.
    This movie's strongest point is definitely the plot, however personally I already knew the ending, which didn't make me as mindblowned as I would have been without knowing a thing. Nonetheless, an incredible experience!

  • Downsizing

    Downsizing

    ★★½

    Cheap, meh, I've-seen-this-before comedy

  • Frozen II

    Frozen II

    ★★★★½

    After the huge success of Frozen in 2013, expectation for this sequel were sky-high, but, and while still preferring the first one, Frozen 2 was not a disappointment.
    With breathtaking visuals and magnificent animation, Frozen 2 delivers a message of major importance now-a-days: love unites, hate separates.
    While successfully creating a new story line, this sequel also brings back the old feeling of the previous story, enabling the viewers to connect easily again with the characters that we already knew…

  • The Domain

    The Domain

    ★★★★

    Título alternativo: Portugal

  • Variações: Guardian Angel

    Variações: Guardian Angel

    ★★★

    Apesar dos aspetos técnicos bastante limados (dou desde já um especial parabéns à equipa de cenografia, guarda-roupa, cabelos e maquilhagem, que foram capazes de transportar completamente quem via o filme para Lisboa dos anos 70/80) e das fortes prestações dos atores, destacando-se Sérgio Praia (António Variações), Variações pouco acrescenta à história de vida de um dos cantores mais marcantes da música portuguesa. Sai-se da sala de cinema com um estranho sentimento de perplexidade, questionando-nos "foi só isto?". O filme sabe…

  • Yesterday

    Yesterday

    ★★★½

    Smoothly (but not always effectively) dodging the lines between cliché and unexpected Yesterday is a well-achieved imaginative narrative on what the world would look without one of the most revolutionary pop groups in history.
    Funny (sometimes even cringy) and groovy, it is due to get you stuck on re-listening The Beatles for the next few days, as well as launching another Patel to the movie industry!
    Even though it is entertaining, I didn't find any aspect especially remarkable or outstanding in this Danny Boyle's film besides the creative plot, being the reason why I give it 3 a half stars.

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★

    Solid plot and a sound mixing masterpiece!
    Ansel Elgort at his finest 🔥

  • Murder Mystery

    Murder Mystery

    ★★★

    Well achieved entertainment, despite the predictable plot twists and some threadbare jokes.

  • Cold War

    Cold War

    ★★★★½

    Pawel Pawlikowski: the master of silence.
    Photography, editing and sound are, by far, the best technical aspects of this nearly masterpiece.
    Watching it is a beautiful experience.

  • Paddington 2

    Paddington 2

    ★★★★★

    As good a family movie can get!!