Sara has written 47 reviews for films during 2020.

  • Rose Island

    Rose Island

    ★★★½

    A truly incredible story!

  • The Prom

    The Prom

    ★★½

    The Prom
    or
    How to convert a homophobic person into a gay rights activist using a biblical Broadway song

  • Sitara: Let Girls Dream

    Sitara: Let Girls Dream

    ★★★★★

    Powerful!

  • Canvas

    Canvas

    ★★★½

    Has some flaws, but it successfully expresses the power and the importance of art and love in our lives.
    Beautiful lighting and composition!

  • Broken Silence

    Broken Silence

    ★★★★½

    I was zapping with my TV on mute and this movie was on. It had just started and I could tell right away that it was going to be a good one.
    I watched it all on mute and it was quite an interesting experience! This is one of the few Spanish movies I've ever seen and I am really glad I did.
    It is very well written, very raw and very well paced. The characters are extremely well constructed…

  • Ocean's Twelve

    Ocean's Twelve

    ★★★★

    This is totally the best of the Ocean's.

    AMAZING French New Wave influences, what a delight!

  • The Year of the Death of Ricardo Reis

    The Year of the Death of Ricardo Reis

    ★★★★

    A transição para cores no final, com pavão como símbolo da imortalidade foi de génio.

    Ainda sonho com aquele shot ampliado no café 💛

    Adorei a escolha arrojada do Fernando Pessoa.
    Fiquei com pena que a Lídia tivesse perdido algum carácter e a força que tem no livro, mas não consigo pensar em alguém melhor que a Catarina para lhe dar movimento!! 🙌🏼
    Não percebi muito bem porque é que o Ricardo Reis parece ter uns 60 anos, mas respeito…

  • Rebecca

    Rebecca

    ★★★★½

    This movie is soooo good!! I was not expecting this.
    It has an amazing pace of events (time just flies when watching it). Great multiple plot twists that get you hooked and make you gasp and a very veryyy nice direction.

    The actors were good, but I found that the (alive) female characters, and specially the new wife, lacked a bit of depth. Of course that also reflects the society in the 30s and 40s and the fact that cinema…

  • Atys en folie

    Atys en folie

    ★★★★★

    Incredibly funny and amazingly achieved!! What a role Alain Buet played! And a big standing ovation for the puppeteers as well 🙌🏼

  • Magic in the Moonlight

    Magic in the Moonlight

    ★★★

    With very promising themes but with an extraordinary lack of depth, Magic in the Moonlight ends up feeling like a really long trailer, that never actually materializes into a feature length film.
    On the technical side, the light/shadow game was quite dreadful and the sound/score editing was not the best.

    However, Colin Firth is always a treat to the eye and Emma Stone gave me immense Daisy Waterstone vibes, which is always a positive thing.
    The rest of the cast was also very well-picked.

    I really wish we would have gotten the final version of this instead of what looks like one of the inicial drafts.

  • Jour de Fête

    Jour de Fête

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The color version is quite impressive!
    I personally liked Mr. Hulot's Holliday much better and laughed way more (those carnival guys were mostly just annoying, plus what about the girl? and the urge to be like the Americans just felt quite more sad than silly).
    Still there are some somewhat funny moments and it is very interesting to see an earlier Jacques Tati.

  • WHAT DID JACK DO?

    WHAT DID JACK DO?

    I have no idea of what I just saw

    but I'm going to have a marvelous time seeing the confusion on my friends' face when I show them this