Sara has written 47 reviews for films during 2021.

  • Miss Marx

    Miss Marx

    ★★★½

    Alternative title: How to be an hypocrite

    The score choice and timing were amazing! The script lacked pace consistency and the male actors' performances were not particularly fit, for my taste.

  • The Mirror Has Two Faces

    The Mirror Has Two Faces

    ★★★★★

    Objectively I feel like this is a 3 to 4 star movie, but I really liked it!!

    This was the first Barbra Streisand anything I have ever seen and I get all the love and admiration now!

  • A Thousand Acres

    A Thousand Acres

    I was wrong. Not every movie in which Colin Firth hits someone is a good movie.

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★½

    Extremely well written. Flawless Carrey Mulligan. Amazing soundtrack. Thought provoking. And a testimony to why we need more women writing and directing films.

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★

    This is a movie about people and for that it has my heart.
    Some characters were deeply real and that was beautiful. I really loved Swankie!!

    I have to say, however, that I was a little disappointed with the movie... I guess it was because I had really high expectations.
    I still really liked it. This is truly an amazing movie (Chloé Zhao 🤩), but I didn't find it exceptionally stunning nor did I find Frances' performance stricking.

    Nevertheless, this is a people's movie and we need more of them.

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★

    This is definitely a movie made for the big screen.
    I watch it for the second time today, at home, and there is no comparison between that and the first time I watched it in theaters.

    Also, the first time I watched it I perceived Abigail as "The Favorite" but now it is clear to me that it's actually Sarah.

  • The Tree of Life

    The Tree of Life

    ★★★

    The visuals 🙌🏼

    It's quite magical how a movie can feel both so personal and universal at the same time.

    I really wish I had understand it all better, tho... I feel like this is one of those movies that become so much clearer at the second or third time you watch it.

  • 10 Things I Hate About You

    10 Things I Hate About You

    ★★★

    but like... those were not 10 things

  • The Parent Trap

    The Parent Trap

    ★★★½

    This movie makes completely no sense, but still manages to be freaking amazing

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★

    A true profound love

  • Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

    Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

    ★★★½

    Doo-bee-doo-bee-do-bah
    Doo-bee-doo-bee-do-bah

  • Hamilton

    Hamilton

    ★★★★

    Preciso de uma versão Hamilton-inspired sobre a história de Portugal 🙌🏼