• American Beauty

    American Beauty

    ½

    This goes from wtf to wtf to ohh wait to omg wow to ahh predictable to wtf again

    I knew I would regret watching this.
    It was very well directed, tho, but to me it is just wayyy to problematic, disgusting and Nolan-wannabe to be praised. It's so incredibly fake deep.
    And Kevin Spacey... I just can't 🤢

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

    This was actually a very nice surprise!

  • Pinocchio

    Pinocchio

    ★★½

    I watched this because of Roberto Benigni


    That tuna fish went from nightmare scary to actually cute really fast.

  • Pieces of a Woman

    Pieces of a Woman

    ★★★

    more than the sum of its parts

  • I'm No Longer Here

    I'm No Longer Here

    ★★★★★

    Deeply meaningful and complex

  • What Would Sophia Loren Do?

    What Would Sophia Loren Do?

    ★★★★

    This truly captures the power of movies in people's lives 💖

  • Rebecca

    Rebecca

    ★½

    This was actually better than I expected, but, well, I had extremely low expectations.
    This has a very interesting new approach and interpretation from Hitchcock's version. The supporting cast was definitely superior (Lilly James is always good, tho).

    I am officially scared of Kristin Scott Thomas

  • Wind

    Wind

    ★★★★★

    "Children are the living messages we send to a time we will not see"

    This short hit me really hard 💖

  • Hillbilly Elegy

    Hillbilly Elegy

    ★★★★★

    What an emotional charge!! I was not ready for this!!

    A very raw and real family story, portraying both the worst and best of human relations. Easily one of the best movies I have ever watched.
    Hats off for every single person involved, but specially for the actors and the makeup and hairstyling crew. Marvelous job!!

    I really don't get why this movie is being so snubbed 🤷

  • Pan

    Pan

    Is this... Canada?

  • Hi Stranger
  • Kapaemahu

    Kapaemahu

    ★★★½

    Very impressive!