• Frozen II

    Frozen II

    ★★★★½

    After the huge success of Frozen in 2013, expectation for this sequel were sky-high, but, and while still preferring the first one, Frozen 2 was not a disappointment.
    With breathtaking visuals and magnificent animation, Frozen 2 delivers a message of major importance now-a-days: love unites, hate separates.
    While successfully creating a new story line, this sequel also brings back the old feeling of the previous story, enabling the viewers to connect easily again with the characters that we already knew…

  • The Domain

    The Domain

    ★★★★

    Título alternativo: Portugal

  • Variações: Guardian Angel

    Variações: Guardian Angel

    ★★★

    Apesar dos aspetos técnicos bastante limados (dou desde já um especial parabéns à equipa de cenografia, guarda-roupa, cabelos e maquilhagem, que foram capazes de transportar completamente quem via o filme para Lisboa dos anos 70/80) e das fortes prestações dos atores, destacando-se Sérgio Praia (António Variações), Variações pouco acrescenta à história de vida de um dos cantores mais marcantes da música portuguesa. Sai-se da sala de cinema com um estranho sentimento de perplexidade, questionando-nos "foi só isto?". O filme sabe…

  • Yesterday

    Yesterday

    ★★★½

    Smoothly (but not always effectively) dodging the lines between cliché and unexpected Yesterday is a well-achieved imaginative narrative on what the world would look without one of the most revolutionary pop groups in history.
    Funny (sometimes even cringy) and groovy, it is due to get you stuck on re-listening The Beatles for the next few days, as well as launching another Patel to the movie industry!
    Even though it is entertaining, I didn't find any aspect especially remarkable or outstanding in this Danny Boyle's film besides the creative plot, being the reason why I give it 3 a half stars.

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★

    Solid plot and a sound mixing masterpiece!
    Ansel Elgort at his finest 🔥

  • Murder Mystery

    Murder Mystery

    ★★★

    Well achieved entertainment, despite the predictable plot twists and some threadbare jokes.

  • Cold War

    Cold War

    ★★★★½

    Pawel Pawlikowski: the master of silence.
    Photography, editing and sound are, by far, the best technical aspects of this nearly masterpiece.
    Watching it is a beautiful experience.

  • Paddington 2

    Paddington 2

    ★★★★★

    As good a family movie can get!!

  • Solum

    Solum

    ★½

    Tinha espectativas altíssimas para este filme, e continuo a achar que a ideia no seu centro é muito boa, mas, com muita pena, o Diogo e o Pedro Morgado não a conseguiram concretizar correctamente.

    Houve diversos plot holes que deveriam ter sido explicados, de forma a melhor se compreender o enredo. Sentiu-se uma ânsia desesperada de entregar na segunda metade do filme as respostas todas de forma atabalhoada, quase a suplicar para que as pessoas ficassem tão surpresas e mindblowned

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★★

    How to make a movie.

  • Free Solo

    Free Solo

    ★★★★★

    Stunning and inspiring.
    Free Solo is capable of making you sweat and your heart pump.

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★

    In a word: bold.