Sara has written 10 reviews for films rated ★★½ .

  • Pinocchio

    Pinocchio

    ★★½

    I watched this because of Roberto Benigni


    That tuna fish went from nightmare scary to actually cute really fast.

  • See You Yesterday

    See You Yesterday

    ★★½

    One of the most frustrating endings I have ever come across

  • The Dig

    The Dig

    ★★½

    A very mediocre film. Strong on following the rules, but lacking boldness.

    The cinematography was sort of confusing and distractive for me. I felt like there wasn't really a style but rather an attempt of various styles, which made this movie feel more like an initial camera test than the actual final product (I specially felt this in the first half of the movie).
    Still there were 2 or 3 really amazing scenes.

    The plot was solid, but I didn't find it particularly outstanding. The actors did a nice job, but again nothing remarkable.

    The kid definitely stand out, tho, amazing job!! 👏🏼

  • Legends of the Fall

    Legends of the Fall

    ★★½

    Couldn't really connect with any of the characters, I don't relate with their drives and ambitions.
    Loved the construction of the storyline with the narrated letters but there were way too many dramatic turns.

  • The Prom

    The Prom

    ★★½

    The Prom
    or
    How to convert a homophobic person into a gay rights activist using a biblical Broadway song

  • The Laundromat

    The Laundromat

    ★★½

    Pretty meh, but with a nice directing style and an interesting premise.
    Meryl Streep was particularly funny in the part of Elena!

  • The Fatalist

    The Fatalist

    ★★½

    Apesar de alguns diálogos verdadeiramente arrebatadores, da história interessante da Dona D e da dinâmica narrativa com voz presente muito bem conseguida, O Fatalista apresenta uma metafísica pateta, um pouco ridícula, e um mundo triste, dissimulado, onde todos agem por interesse e os homens só são meigos quando querem ir para a cama.

    Em relação aos atores, é impossível não destacar as interpretações de Rita Blanco e de Rogério Samora, que facilmente se distanciam dos restantes atores, cujas interpretações, em…

  • I Lost My Body

    I Lost My Body

    ★★½

    Absolutely loved the soundtrack and the hand's and tiny-world-creatures' animation! 🙌🏼
    However, I couldn't relate that much with the male lead or understand his drive. I did like the free will vs. determinism storyline tho.

  • The NeverEnding Story

    The NeverEnding Story

    ★★½

    I'm sure my younger self would have loved this tho

  • Downsizing

    Downsizing

    ★★½

    Cheap, meh, I've-seen-this-before comedy