Sara has written 15 reviews for films rated ★★★½ .

  • The Parent Trap

    The Parent Trap

    ★★★½

    This movie makes completely no sense, but still manages to be freaking amazing

  • Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

    Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

    ★★★½

    Doo-bee-doo-bee-do-bah
    Doo-bee-doo-bee-do-bah

  • Kapaemahu

    Kapaemahu

    ★★★½

    Very impressive!

  • Little Women

    Little Women

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I really liked the crossed timelines and I think Greta Gerwig did a CAPITAL work on it!!

    However, having read the book (I didn't read Good Wives, tho) I feel like this didn't quite capture the feels of the book. I felt like it lacked a bit of depth. I don't think you can even come close to getting to know each sister's personality through out the movie, for example, which doesn't make Beth's death so significant. I also really…

  • Annie

    Annie

    ★★★½

    heart warming

  • Rose Island

    Rose Island

    ★★★½

    A truly incredible story!

  • Canvas

    Canvas

    ★★★½

    Has some flaws, but it successfully expresses the power and the importance of art and love in our lives.
    Beautiful lighting and composition!

  • Monsieur Hulot's Holiday

    Monsieur Hulot's Holiday

    ★★★½

    Timeless entertainment

  • Enola Holmes

    Enola Holmes

    ★★★½

    I inexplicably can't get Enola Gay out of my head.

  • Ocean's Thirteen

    Ocean's Thirteen

    ★★★½

    Reallyyyy liked the direction

  • BlacKkKlansman

    BlacKkKlansman

    ★★★½

    This is the first Spike Lee's movie I have ever seen and I am proud of the powerful message it passes (and how little it was hold back to shout it).
    Every form of radicalism is the expression of a rotten heart. We must look around us, listen to every speech carefully, think for ourselves and act on a non-violent and non-emotional line that doesn't jeopardize democracy (which didn't necessarily happen in the film but I believe that's the lesson…

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★½

    Even though you can totally tell it was directed by an American (and with a few Eurovision-related flaws), the right European stereotypes were used in making this a well achieved comedy, with a funny, entertaining and well explored plot.
    The featured former Eurovision competitors were a delightful easter egg for any Eurovision fan. And the soundtrack is also worth mentioning, having played an important role in this story about music. You are due to find yourself humming "Ja Ja Ding Dong" from time to time.