Sara has written 11 reviews for films rated ★★★ .

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★

    This is a movie about people and for that it has my heart.
    Some characters were deeply real and that was beautiful. I really loved Swankie!!

    I have to say, however, that I was a little disappointed with the movie... I guess it was because I had really high expectations.
    I still really liked it. This is truly an amazing movie (Chloé Zhao 🤩), but I didn't find it exceptionally stunning nor did I find Frances' performance stricking.

    Nevertheless, this is a people's movie and we need more of them.

  • The Tree of Life

    The Tree of Life

    ★★★

    The visuals 🙌🏼

    It's quite magical how a movie can feel both so personal and universal at the same time.

    I really wish I had understand it all better, tho... I feel like this is one of those movies that become so much clearer at the second or third time you watch it.

  • 10 Things I Hate About You

    10 Things I Hate About You

    ★★★

    but like... those were not 10 things

  • Pieces of a Woman

    Pieces of a Woman

    ★★★

    more than the sum of its parts

  • Mank

    Mank

    ★★★

    I really like how David Fincher has such a personal directing style. You can immediately tell a movie is his.

  • Trolls

    Trolls

    ★★★

    Tbh, this was actually really cute and nice.

  • Magic in the Moonlight

    Magic in the Moonlight

    ★★★

    With very promising themes but with an extraordinary lack of depth, Magic in the Moonlight ends up feeling like a really long trailer, that never actually materializes into a feature length film.
    On the technical side, the light/shadow game was quite dreadful and the sound/score editing was not the best.

    However, Colin Firth is always a treat to the eye and Emma Stone gave me immense Daisy Waterstone vibes, which is always a positive thing.
    The rest of the cast was also very well-picked.

    I really wish we would have gotten the final version of this instead of what looks like one of the inicial drafts.

  • Jour de Fête

    Jour de Fête

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The color version is quite impressive!
    I personally liked Mr. Hulot's Holliday much better and laughed way more (those carnival guys were mostly just annoying, plus what about the girl? and the urge to be like the Americans just felt quite more sad than silly).
    Still there are some somewhat funny moments and it is very interesting to see an earlier Jacques Tati.

  • Changeling

    Changeling

    ★★★

    Not exactly my type of movie, but it is finely directed and oh my was Eddie Alderson an acting prodigy!! (honestly shocked to find out that he didn't make more movies)

  • Variações: Guardian Angel

    Variações: Guardian Angel

    ★★★

    Apesar dos aspetos técnicos bastante limados (dou desde já um especial parabéns à equipa de cenografia, guarda-roupa, cabelos e maquilhagem, que foram capazes de transportar completamente quem via o filme para Lisboa dos anos 70/80) e das fortes prestações dos atores, destacando-se Sérgio Praia (António Variações), Variações pouco acrescenta à história de vida de um dos cantores mais marcantes da música portuguesa. Sai-se da sala de cinema com um estranho sentimento de perplexidade, questionando-nos "foi só isto?". O filme sabe…

  • Murder Mystery

    Murder Mystery

    ★★★

    Well achieved entertainment, despite the predictable plot twists and some threadbare jokes.