Sara has written 11 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★½

    Extremely well written. Flawless Carrey Mulligan. Amazing soundtrack. Thought provoking. And a testimony to why we need more women writing and directing films.

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

    This was actually a very nice surprise!

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★★½

    Such a genius production and direction!!

  • Broken Silence

    Broken Silence

    ★★★★½

    I was zapping with my TV on mute and this movie was on. It had just started and I could tell right away that it was going to be a good one.
    I watched it all on mute and it was quite an interesting experience! This is one of the few Spanish movies I've ever seen and I am really glad I did.
    It is very well written, very raw and very well paced. The characters are extremely well constructed…

  • Rebecca

    Rebecca

    ★★★★½

    This movie is soooo good!! I was not expecting this.
    It has an amazing pace of events (time just flies when watching it). Great multiple plot twists that get you hooked and make you gasp and a very veryyy nice direction.

    The actors were good, but I found that the (alive) female characters, and specially the new wife, lacked a bit of depth. Of course that also reflects the society in the 30s and 40s and the fact that cinema…

  • Stardust

    Stardust

    ★★★★½

    Robert De Niro, from a "whoopsie pirate" to a dirty grandpa : a journey.

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★½

    The cinephile's cliché "the best part of a movie is its ending" never made more sense.

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★★½

    Emphatic period

  • Klaus

    Klaus

    ★★★★½

    Pleasant animation with a heart-warming creative original story. One of the best Christmas movies out there!!!
    Direct entry for my personal top 3 favorite Christmas movies, right below The Polar Express and The Chronicles of Narnia.

  • Frozen II

    Frozen II

    ★★★★½

    After the huge success of Frozen in 2013, expectation for this sequel were sky-high, but, and while still preferring the first one, Frozen 2 was not a disappointment.
    With breathtaking visuals and magnificent animation, Frozen 2 delivers a message of major importance now-a-days: love unites, hate separates.
    While successfully creating a new story line, this sequel also brings back the old feeling of the previous story, enabling the viewers to connect easily again with the characters that we already knew…

  • Cold War

    Cold War

    ★★★★½

    Pawel Pawlikowski: the master of silence.
    Photography, editing and sound are, by far, the best technical aspects of this nearly masterpiece.
    Watching it is a beautiful experience.