Sara has written 22 reviews for films rated ★★★★★ .

  • I'm No Longer Here

    I'm No Longer Here

    ★★★★★

    Deeply meaningful and complex

  • Wind

    Wind

    ★★★★★

    "Children are the living messages we send to a time we will not see"

    This short hit me really hard 💖

  • Hillbilly Elegy

    Hillbilly Elegy

    ★★★★★

    What an emotional charge!! I was not ready for this!!

    A very raw and real family story, portraying both the worst and best of human relations. Easily one of the best movies I have ever watched.
    Hats off for every single person involved, but specially for the actors and the makeup and hairstyling crew. Marvelous job!!

    I really don't get why this movie is being so snubbed 🤷

  • Monty Python and the Holy Grail
  • Umbrella

    Umbrella

    ★★★★★

    A short film done right

  • Ma Rainey's Black Bottom

    Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This movie delivers both the soul of live theater and the mastery of cinema.
    It's a masterpiece!

    This was not at all what I expected. I was expecting a regular biopic style, but instead we are given the chance to get to know Ma (near the end of her career) during one day and one day only.
    The whole plot is set in pretty much just one place, the recording studio, whose atmosphere becomes denser and denser as the movie…

  • The Windermere Children

    The Windermere Children

    ★★★★★

    Harsh, raw, touching, insightful and hopeful.

  • Sitara: Let Girls Dream

    Sitara: Let Girls Dream

    ★★★★★

    Powerful!

  • Atys en folie

    Atys en folie

    ★★★★★

    Incredibly funny and amazingly achieved!! What a role Alain Buet played! And a big standing ovation for the puppeteers as well 🙌🏼

  • Anima

    Anima

    ★★★★★

    Serious 1984 vibes in a captivating musical and visual spectacle directed like only the best can. Amazing!

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★★

    This is the most beautiful, thought-provoking and deeply meaningful movie I've ever seen. So aestheticly inspiring 💖

    I haven't stopped thinking about it ever since I first watched it and I don't think I ever will.

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★★★

    Can't say that I wasn't triggered by the apricot dripping on the bed sheets