Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Edit this entry  
06
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Edit this entry  
06
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scream

Scream

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★½
Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★½
Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry