Colleen has logged 104 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
A Very Long Engagement

A Very Long Engagement

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Mission

The Mission

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Krull

Krull

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Crow

The Crow

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Slow West

Slow West

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time in Mexico

Once Upon a Time in Mexico

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson

Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Show Me a Hero

Show Me a Hero

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Minnesota Clay

Minnesota Clay

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dune

Dune

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry