RSS feed for Sasha

Sasha has logged 287 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Men with Brooms

Men with Brooms

2002
×
Edit this entry  
28
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Unsinkable Molly Brown

The Unsinkable Molly Brown

1964
×
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Edit this entry  
28
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
Edit this entry  
28
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Run All Night

Run All Night

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Get Hard

Get Hard

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Vacation

Vacation

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Nativity!

Nativity!

2009
×
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Edit this entry  
21
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
Edit this entry  
20
The Artist

The Artist

2011
×
Edit this entry  
20
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
Edit this entry  
07
Macbeth

Macbeth

2015
×
Edit this entry  
01
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

1961
×
Edit this entry  
23
Hairspray

Hairspray

2007
×
Edit this entry  
23
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
Edit this entry  
16
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Edit this entry  
03
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Edit this entry  
31
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
Edit this entry  
31
Casper

Casper

1995
×
Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Spectre

Spectre

2015
×
Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Sinister

Sinister

2012
×
Read prior review Edit this entry  
18
1408

1408

2007
×
Edit this entry  
17
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
Edit this entry  
14
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paranormal Activity: The Ghost Dimension

Paranormal Activity: The Ghost Dimension

2015
×
Edit this entry