Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prey

Prey

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Edit this entry  
28
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Edit this entry  
27
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Edit this entry  
16
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Edit this entry  
16
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★
Edit this entry  
15
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Edit this entry  
15
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
12
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Edit this entry  
09
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★★
Edit this entry  
08
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★
Edit this entry  
28
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry