Sort by

SassyKimchi has logged 601 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year Blues

New Year Blues

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Empty Body

Empty Body

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Love Virtually

Love Virtually

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
White Crow

White Crow

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Baby It's Over Outside

Baby It's Over Outside

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Blink

Blink

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Joan's Galaxy

Joan's Galaxy

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Manxin

Manxin

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
The Prayer

The Prayer

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Snake in the Eagle's Shadow

Snake in the Eagle's Shadow

1978
×
★★★★
Edit this entry  
25
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
The Silent Sea

The Silent Sea

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
High Society

High Society

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shock Wave

Shock Wave

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Pulgasari

Pulgasari

1985
×
Read the review Edit this entry  
18
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Stove League

Stove League

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Harmonium in My Memory

The Harmonium in My Memory

1999
×
★★★
Edit this entry  
15
Love Letter

Love Letter

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
Okay! Madam

Okay! Madam

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
City of the Rising Sun

City of the Rising Sun

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Possible

Mission: Possible

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Norwegian Wood

Norwegian Wood

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Moment of Romance

A Moment of Romance

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Z

Z

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
My Dear Enemy

My Dear Enemy

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Love, My Bride

My Love, My Bride

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Love, Lies

Love, Lies

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
The Exclusive: Beat the Devil's Tattoo

The Exclusive: Beat the Devil's Tattoo

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
The Reincarnation of Golden Lotus

The Reincarnation of Golden Lotus

1989
×
★★★
Edit this entry  
30
Soon Yi

Soon Yi

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Escape from Mogadishu

Escape from Mogadishu

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Silmido

Silmido

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Tiger: An Old Hunter's Tale

The Tiger: An Old Hunter's Tale

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Battleship Island

The Battleship Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
No Mercy

No Mercy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cart

Cart

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Company Man

A Company Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry