Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
Targets

Targets

1968
×
★★★★
Edit this entry  
18
Infinite Football

Infinite Football

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★
Edit this entry  
07
Tony Hawk: Until the Wheels Fall Off

Tony Hawk: Until the Wheels Fall Off

2022
×
★★★½
Edit this entry  
06
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★½
Edit this entry  
05
Atman

Atman

1975
×
★★★
Edit this entry  
30
Bilardo, the Soccer Doctor

Bilardo, the Soccer Doctor

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
Suzhou River

Suzhou River

2000
×
★★★
Edit this entry  
26
Guest House

Guest House

2020
×
Edit this entry  
25
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★½
Edit this entry  
21
Rio, Zona Norte

Rio, Zona Norte

1957
×
★★★½
Edit this entry  
20
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★
Edit this entry  
18
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★
Edit this entry  
17
The Dog Who Wouldn't Be Quiet

The Dog Who Wouldn't Be Quiet

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Edit this entry  
22
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Story of Film: A New Generation

The Story of Film: A New Generation

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Inextinguishable Fire

The Inextinguishable Fire

1969
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Edit this entry  
12
Marry Me

Marry Me

2022
×
★★
Edit this entry  
08
First Case, Second Case

First Case, Second Case

1979
×
★★★
Edit this entry  
04
Sisters With Transistors

Sisters With Transistors

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Edit this entry  
08
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Spencer

Spencer

2021
×
★★
Edit this entry  
10
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hidden

Hidden

2020
×
★★
Edit this entry  
02
Introduction

Introduction

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★
Edit this entry  
26
I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Bones

The Bones

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Train Again

Train Again

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★½
Edit this entry