Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
sata11

sata11

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for sata11
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • sata11’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

    jeen-yuhs: A Kanye Trilogy 2022

    ★★★ Watched by sata11 03 Mar 2022

    Got too close to the subject on the last one

  • The Story of Film: A New Generation

    The Story of Film: A New Generation 2021

    ★★★ Watched by sata11 21 Feb 2022

    Cousins cornball approach to categorization makes this really fun. It varies from dumb-as-rocks in it's metaphors to actually insightful in it's ways of thinking about cinema.

  • Funny Ha Ha

    Funny Ha Ha 2002

    ★★★★ Watched by sata11 12 Jul 2021

    It's preocupation with communication and the space between what each character expects from each other reminded me a lot of early Mike Leigh in its own aimlessly wanderous way.

  • History Is Made at Night

    History Is Made at Night 1937

    ★★★★ Watched by sata11 10 Jul 2021

    There's a point in the movie where it transforms into an episode of Kitchen Nightmares and it's fantastic.

  • Family Planning

    Family Planning 1967

    ★½ Watched by sata11 30 Jun 2021

    Who would've thought Donald Duck is a malthusian?

  • Black Bear

    Black Bear 2020

    ★★½ Watched by sata11 09 Dec 2020

    Kinda funny how Michael Lavine who starred on Swanberg's The Zone, took the main idea from that film and riffed on it. That's not precisely a bad thing but there's not much added here. Also the running time and to-the-point editing of The Zone worked much better than the attempt of lyrical depth that Michael Lavine went with.

  • Othon

    Othon 1970

    ★★★½ Watched by sata11 28 Oct 2020

    throw some pete rock beats and this is the best hip hop song of all time

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7 2020

    ★★★ Watched by sata11 16 Oct 2020

    Kinda funny how this whole movie is literally the extended version of this scene of The Newsroom www.youtube.com/watch?v=cGsLhyNJBh8&ab_channel=Jos

  • Virile Games

    Virile Games 1988

    ★★★ Watched by sata11 04 Sep 2020

    the original celebrity deathmatch

  • Not Reconciled

    Not Reconciled 1965

    Watched by sata11 21 Jul 2020

    i know Straub and Huillet approved those subtitles but my god, it makes the viewing experience SO frustrating

  • Parsi

    Parsi 2019

    ★★★½ Watched by sata11 12 Jun 2020

    imagen al servicio de la palabra
    palabra al servicio de la imagen
    ambos libres

  • Missing Young Woman

    Missing Young Woman 2001

    ★★★½ Watched by sata11 26 May 2020

    while it suffers from some pretty manipulative imagery and a heavy-handed soundtrack its still an amazing exploration of systematic corruption

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro