Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Maid

Maid

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Moxie

Moxie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Night Manager

The Night Manager

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Stay

Stay

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
Read prior review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Night Manager

The Night Manager

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
K-12

K-12

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Perfection

The Perfection

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Unplanned

Unplanned

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry