Highest rated films

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★½

  • The Land Before Time

    ★★★★

  • Oliver & Company

    ★★★★

  • Robin Hood

    ★★★★★

  • Bambi

    ★★★★½

  • Mary Poppins

    ★★★★

  • The Point!

    ★★★★

  • Chronos

    ★★★★

  • Peter and the Wolf

    ★★★★

  • The Lion, the Witch and the Wardrobe

    ★★★½

  • Sleeping Beauty

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 13 Films watched
  • 1.1 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

Robin Hood

Feb 19

Most Watched

Oliver & Company

twice

Robin Hood

twice

Last Film

Peter and the Wolf

Nov 19

Genres, Countries & Languages

Family
12 films
Animation
11 films
Fantasy
5 films
Comedy
4 films
Adventure
3 films
TV Movie
1 film
Crime
1 film
Drama
1 film
Romance
1 film
USA
13 films
Canada
1 film
Ireland
1 film
UK
1 film
English
13 films
Dutch
1 film
French
1 film
Hungarian
1 film

Breakdown

1988 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Mary Poppins
Average weighted rating:

3.9

Lowest Average

The Lion, the Witch and the Wardrobe
Average weighted rating:

2.9

Most Popular

Who Framed Roger Rabbit
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Lion, the Witch and the Wardrobe
Average weighted rating:

2.9

Films Mitchell watched in 1988

  • Peter and the Wolf
  • The Land Before Time
  • Oliver & Company
  • Oliver & Company
  • Mary Poppins
  • The Point!
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Robin Hood
  • The Lion, the Witch and the Wardrobe
  • Bambi
  • Chronos
  • Sleeping Beauty
  • Robin Hood

World Map

Highly rated films Mitchell is yet to see

  • Landscape in the Mist
  • A Short Film About Love
  • Time of the Gypsies
  • A Short Film About Killing
  • Distant Voices, Still Lives
  • Damnation
  • Gunbuster
  • On the Silver Globe

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more