Highest rated films

  • The Rescuers Down Under

    ★★★★

  • Dick Tracy

    ★★★★

  • Blue Planet

    ★★★★

  • Teenage Mutant Ninja Turtles

    ★★★

  • The NeverEnding Story II: The Next Chapter

    ★★★

  • Batman

    ★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★

  • Beavers

    ★★★★

  • Treasure Island

    ★★★½

  • The Phantom Tollbooth

    ★★★½

  • F/X

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 15 Films watched
  • 1.2 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

Beavers

Feb 24

Most Watched

The Rescuers Down Under

twice

The Phantom Tollbooth

twice

Batman

twice

The NeverEnding Story II: The Next Chapter

twice

Last Film

The Rescuers Down Under

Dec 15

Genres, Countries & Languages

Fantasy
9 films
Adventure
9 films
Family
6 films
Action
5 films
Animation
4 films
Comedy
3 films
Thriller
2 films
Crime
2 films
Documentary
2 films
Drama
2 films
USA
14 films
UK
4 films
Germany
2 films
Canada
1 film
Hong Kong
1 film
English
15 films
French
3 films
Portuguese
2 films

Breakdown

1990 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Rocky Horror Picture Show
Average weighted rating:

3.8

Lowest Average

The NeverEnding Story II: The Next Chapter
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Batman
Average weighted rating:

3.6

Most Obscure

Beavers
Average weighted rating:

3.5

Films Mitchell watched in 1990

  • The Rescuers Down Under
  • The Phantom Tollbooth
  • The Rescuers Down Under
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Blue Planet
  • Dick Tracy
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Batman
  • The Phantom Tollbooth
  • Treasure Island
  • F/X
  • The NeverEnding Story II: The Next Chapter
  • Batman
  • The NeverEnding Story II: The Next Chapter
  • Beavers

World Map

Highly rated films Mitchell is yet to see

  • Paris Is Burning
  • House of Cards
  • Trust
  • Misery
  • A Visitor to a Museum
  • Life Is Sweet
  • The Match Factory Girl
  • Bullet in the Head

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more